Konsekwencja działania - droga do sukcesu - Cacyk - Bielizna - Skarpetki
Strona główna » Konsekwencja działania – droga do sukcesu

Konsekwencja działania – droga do sukcesu

Dlaczego w większości sytuacji pragniemy być konsekwentni i na takich wyglądać? Konsekwencja w naszej kulturze to cecha doceniona, pożądana i korzystna. Bez niej życie byłoby trudne, a działania chwiejne i mało skuteczne. Konsekwencja pozwala poradzić sobie z komplikacjami wspólnego życia. Podnosi to nasze samopoczucie.

Dlaczego jesteśmy skłonni chwalić sztywną, upartą konsekwencję?

Ponieważ nawykowo popadamy w automatyzm postępowania konsekwentnego, nawet w sytuacji w których wcześniej nie byliśmy skłonni. Można schronić się przed zakusami rozumu. Służy jako ochrona przed myśleniem.

Czynniki powodujące że konsekwencja wpływa na obraz własnej osoby, przyszłe postępowanie człowieka?

– „stopa w drzwiach” – strategia rozpoczynająca od małej prośby, by ostatecznie uzyskać zgodę na prośbę większą,
– aktywne zaangażowanie – np. pisząc coś zaczynamy później w to wierzyć, to wpływa na obszar naszej osoby i zmianę postępowania,
– upublicznienie zaangażowanie – np. udostępnienie do wiadomości publicznej danych osób, które zaczęły oszczędzać energię, co później nie dochodzi do skutku, ale nie zmienia to faktu, że dalej oszczędzają(i to nawet bardziej, a osoby którym nie zaproponowano podania do inf. publicznej nie zaoszczędziły),
– ludzie biorą osobistą odpowiedzialność za własne postępowanie jeśli myślą, że sami je wybrali, pod nieobecność jakiś silnych nacisków zewnętrznych np. dzieci, które nastraszono, żeby nie bawiły się robotem, pod nieobecność osoby grożącej znów będą się bawić, natomiast dzieci, którym powiedziano, że nieładnie się nim bawić, nie grożąc przy tym w większości, zaprzestaną używania tej zabawki nawet pod nieobecność osoby, która to powiedziała.

Z jakiego powodu pisemne zaangażowanie jest tak skuteczne?

– fizyczny dowód początkowego zaangażowania,
– ponieważ ludzie zaczynają wierzyć w to co napisali,
– ludzie bardziej starają się dotrzymać deklaracji pisemnych niż słownych,
– jeżeli spiszemy swoje cele, będziemy bardziej zaangażowani, aby je spełnić,
– obraz własnej osoby poddajemy podwojonemu naciskowi wewnętrznemu i zewnętrznemu.

Jaki jest związek między techniką niskiej piłki a wyrażeniem „zapuszczania nowych korzeni”?

Zaangażowanie często trwa pomimo zaników warunków, które je początkowo wywołały.

Co powinniśmy zrobić? Wsłuchiwać się w sygnały płynące z dwóch miejsc: z żołądka, który ostrzegają, że przymuszani jesteśmy do tego, aby konsekwencja zrobiła za nas coś czego wcale nie chcemy. W takiej sytuacji najlepiej wyjaśnić osobie usiłującej na nas wpłynąć, że głupio byłoby działać w imię mechanicznej konsekwencji na własną szkodę. Sygnały płynące z głębi duszy – trzeba nasłuchiwać, gdy nie mamy pewności że początkowe zaangażowanie jest słuszne. Zadajemy sobie kluczowe pytanie „Czy wszystko, co wiem teraz, jeszcze raz podjąłbym taką decyzję? Trafną odpowiedzią będzie pierwsze odczucie w reakcji na to pytanie.

Udostępnij

Gorące promocje

Nie chcesz przepłacać?
Sprawdź nasze promocyjne oferty

Cacyk.pl gorące promocje
Cacyk.pl zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera

Copyright © 2018 Cacyk.pl. All rights reserved.